Handlowiec jest specjalistą prowadzącym sprzedaż produktów lub też usług przedsiębiorstwa. Jakie zatem predyspozycje powinna posiadać osoba pretendująca na to stanowisko? W zależności od [szczebla zajmowanego w firmie|preferencji przedsiębiorstwa, handlowiec może być account managerem, przedstawicielem handlowym, kierownikiem sprzedaży lub dyrektorem handlowym. stanowiskom tym odpowiada różny zakres obowiązków oraz różny charakter pracy. Może ona być pracą w terenie, polegającą na na spotkaniach, rozmowach, negocjacjach z klientami (mniejszymi lub większymi), u klienta, lecz może być również pracą w biurze firmy. Predyspozycje Aby realizować tę pracę, potrzebne są kwalifikacje zawodowe zgodne z rodzajem firmy - niejednokrotnie więc zatrudnia się inżynierów odpowiedniej specjalności. Dodatkowym atutem są studia lub kursy o charakterze menadżerskim oraz ekonomicznym. Dobry handlowiec musi posiadać także takie cechy jak: przebojowość, samodzielność, dyspozycyjność, obrotność, komunikatywność i operatywność. Istotna jest jednakże empatia i ambicja, gdyż:
  • empatia oznacza pewien stan umysłu, który umożliwia odgadnięcie potrzeb klienta i zaoferowanie mu takiego produktu lub usługi, które sprawią ,że będzie z nich zadowolony.
  • ambicja handlowca sprawia, iż postrzega on udaną transakcję jako osobiste zwycięstwo i jednocześnie motywację do dalszej pracy. Ponadto, motywacja jest nie tylko finansowa, ale także osobista, gdyż zwiększa jego ego i przynosi satysfakcję.
Zobacz też:
urlop wypoczynkowy