Coraz więcej mikro i małych przedsiębiorstw zwalnia swoje księgowe i korzysta z usług księgowości on-line. Dlaczego tak się dzieje?

E-księgowość to nowoczesny sposób prowadzenia dokumentów firmowych. Obsługa aplikacji on-line nie różni się praktycznie niczym od używania powszechnych komputerowych programów księgowych. Wystarczy parę kliknięć myszką i polecenie księgowania zostanie automatycznie zrealizowane przez program. Dodatkowo, do samodzielnego prowadzenia księgowości nie jest niezbędna większa wiedza podatkowa, bo nad prawidłowością procesów księgowych czuwa wielu specjalistów. Co zatem wyróżnia e-księgowość spośród licznych programów komputerowych? To, że jest tania. Za nieznaczną kwotę, zazwyczaj nie przekraczającą 50 złotych, dostaje się dostęp do ogromnego narzędzia księgującego. Nie jest także wymagany zakup aktualizacji, jak to ma miejsce w przypadku oprogramowania instalowanego na komputerze. Co Ważne, Istotne jest też to, że dostęp do dokumentów księgowych ma się o każdej porze dnia i nocy, i co znaczące, z każdego miejsca na świecie. Potrzebne jest tylko połączenie dosieci internetowej. Właściciel działalności gospodarczej nie jest zatem w żaden sposób ograniczany, gdyż wszystkie czynności księgujące może wykonywać tak samo dobrze, siedząc w swoim fotelu, jak i, jeśli sytuacja tego wymaga, z każdego innego miejsca na świecie.

Księgowość internetowa skierowana jest jednakże tylko do wszystkich małych i mikro działalności gospodarczych, u których to dokumenty księgowe nie są skomplikowane prawnie i nie potrzeba konsultacji prawniczych. W przypadku potężnych firm produkcyjnych i korporacji, nie obejdzie się bez usługi doradców podatkowych i prawników.