Branża IT to sektor gospodarki, który jest odporny na wszelkiego rodzaju zwolnienia gospodarcze, kryzysy czy brak popytu na usługi. To czyni obszar IT bardzo atrakcyjnym, zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy chcą spróbować sił w tej branży.

Branża IT - najlepszy sposób na własny biznes?

Firma informatyczna, prężnie działająca w branży IT to działalność, która swoim zakresem może obejmować dość dużą część aktywności, które pośrednio lub bezpośrednio dotykają nowoczesnych technologii. Czym zajmuje się firma informatyczna? Przede wszystkim tworzeniem i rozwijaniem autorskiego oprogramowania, zarządzaniem bezpieczeństwem w sieci czy analizą danych.

Firma informatyczna może jednak równie dobrze skupić się jedynie na administrowaniu systemami komputerowymi czy budową i optymalizacją stron internetowych. Który z tych obszarów działania IT będzie najlepszy dla nas, początkujących przedsiębiorców? Tak naprawdę każdy. Wynika to z prostego faktu. Obecnie IT to branża, z której usług korzystają praktycznie wszystkie inne branży. Każda firma działa w oparciu o pewne systemy informatyczne. Każda również dba o swój wizerunek w sieci i potrzebuje stosownej strony internetowej. My, rozpoczynając naszą działalność, musimy przede wszystkim zająć się tym, w czym naprawdę jesteśmy dobrzy. 

Co jest wymagane do otwarcia firmy IT?

Jak założyć firmę informatyczną? Czy do jej założenia niezbędne jest posiadanie pozwoleń, czy certyfikatów? Na szczęście nie. Praktycznie każdy, kto cechuje się dostateczną wiedzą i doświadczeniem, może spróbować swoich sił w branży IT. 

Firmy informatyczne możemy jednak podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to osoby, które działają na zasadzie współpracy B2B z innymi firmami komputerowymi. Co to oznacza? W branży nowoczesnych technologii powszechne jest, by pracownik zamiast umowy o pracę działał właśnie na zasadzie współpracy B2B. W takim układzie pracownik musi jedynie dopełnić formalności związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Resztę, czyli sprzęt, oprogramowanie i know-how przekazuje firma, dla której pracujemy.

Inna grupa to samodzielne, niezależne firmy informatyczne, które pojawiają się na rynku, by sprzedać swój własny program lub świadczyć inne zbliżone usługi. W tym układzie przed założeniem działalności niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i systemy. Firma informatyczna nie poradzi sobie również bez ekspertów, którzy będą pracować dla nas i rozwijać nasze rozwiązania informatyczne. 

Dodatkowe formalności związane z założeniem działalności gospodarczej

Jak założyć firmę komputerową, by była ona zalegalizowana w świetle polskiego prawa? Przede wszystkim musimy zadbać o wybór odpowiedniej formy prawnej działalności. Jeśli firma ma stanowić jedynie podstawę do współpracy B2B, jednoosobowa działalność gospodarcza to jedyne rozwiązanie. Jeśli natomiast chcemy wejść do branży IT jako niezależny gracz, wybór pomiędzy JDG, spółką cywilną, spółką jawną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powinien być uzależniony od liczby wspólników, potencjalnego wkładu własnego i ambicji.

Kolejna kwestia to sposób opodatkowania. Tutaj możemy wyróżnić dwa podstawowe rozwiązania - rozliczanie się na zasadach ogólnych bądź podatek liniowy. Firmy komputerowe mogą również rozliczyć się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, jednak są to rzadkie przypadki.

Co jeszcze? Ustalmy odpowiednie kody PKD, zadbajmy o współpracę z firmą księgową oraz załóżmy konto firmowe. Tak przygotowani możemy podbijać rynek IT. 

Źródło: https://alterweb.pl/-branza-it-jak-zalozyc-firme-komputerowa