Pożyczki udzielane przez instytucje inne niż banki są alternatywą dla kredytobiorców z nieprzychylną historią kredytową lub nie mających potrzebnej zdolności kredytowej. Niosą za sobą jednak pewne niebezpieczeństwo mające związek z nieprzychylnie konstruowanymi umowami pożyczkowymi. Co powinno zatem wzbudzić uwagę pożyczkobiorcy?

Słowo pożyczka dość powszechnie stało się wymiennikiem słowa kredyt, jednak nie zupełnie oznacza dokładnie to samo. Kredyt, jako usługa, zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla banków, natomiast pożyczkę można wziąć nie tylko w banku, ale także w wielu innych instytucjach finansowych.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę pożyczki

Przede wszystkim, ważna jest suma kredytu, którą się zaciąga, bo kwotę pożyczki od 500 PLN do 80 tysięcy PLN uważa się za kredyt konsumencki. A ten z kolei, podlega ustawie z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim.

Tak więc umowa, która dotyczy kwoty w tym zakresie, powinna zawierać:

  • zupełny koszt kredytu
  • powinny być wyszczególnione wszystkie opłaty, które naliczane są wraz otrzymaniem pożyczki. Szczególnie ważna jest też informacja o opłacie za rozpatrzenie wniosku oraz za przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej, tzw. opłata przygotowawcza
  • informacje o ustanowionej rocznej stopie oprocentowania pożyczki , jak również ewentualne warunki jej zmiany
  • informacje o łącznej wysokości wszystkich prowizji, opłat i innych kosztów związanych z zawarciem umowy (nie mogą one przekroczyć wartości 5 procent wartości otrzymanego kredytu)
Bardzo ważna informacja, która powinna znajdować się w umowie to ta, dotycząca możliwości i zasad wcześniejszej spłaty pożyczki. Kredytobiorca powinien wiedzieć jeszcze przed podpisaniem umowy, jakim konsekwencjom finansowym będzie podlegał, jeśli zechce spłacić umowę szybciej niż w terminie w niej zawarty.