Ryczałt ewidencjonowany - kto nie skorzysta?

Mimo że ryczałt to często preferowana forma rozliczenia przedsiębiorców z Urzędem Skarbowym, to nie każdy może z niej skorzystać. Istnieją bowiem ograniczenia dla pewnych grup zawodowych, jak i okoliczności prowadzenia biznesu. Za regulacje w zakresie rozliczania się ryczałtem odpowiada Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów. Co dokładnie nam mówi?

Ryczałt ewidencjonowany - wykluczone grupy zawodowe

Z ryczałtu nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie prowadzenia aptek, kantorów, lombardów, prowadzą handel częściami i akcesoriami do pojazdów napędzanych mechanicznie, postanowili wytwarzać wyroby opodatkowane akcyzą oraz kupują i sprzedają wartości dewizowe. 

Ale to nie wszystko 

Regulacje odnośnie braku możliwości wyboru rozliczenia ryczałtem mają swoje zastosowanie również w przypadku, gdy podatnik pragnie rozliczać się wraz z małżonkiem lub jest zatrudniony na umowę o pracę i zamierza na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej wykonywać takie same obowiązki, jakie wykonywał w związku z umową  o pracę. Ryczałt nie jest więc dla każdego, ale zmiany, które weszły w życie w 2021 roku znacznie rozszerzają grono potencjalnych podatników o nowe zawody.

Jeśli przysługuje Ci prawo do rozliczania się za pomocą ryczałtu, możesz to zrobić wraz z systemem wFirma