Kiedy korzystanie z usług pośrednika finansowego jest korzystne, a kiedy warto zająć się samemu swoimi finansami?

Rola pośrednictwa

Praca pośrednika finansowego w pierwszej kolejności polega na dotarciu do jak największej liczby osób, z ofertami instytucji finansowych. Poprzez rozmowę z klientem, bada on jego oczekiwania finansowe, a później przypasowuje do jego potrzeb najwłaściwszy produkt. Za każdą zawartą z klientem umowę ubezpieczeniową, prowadzenia rachunku bankowego, lokaty, pożyczki, funduszu inwestycyjnego, kredytu, przedstawiciel finansowy otrzymuje od właściciela produktu – a nie od klienta - wyznaczoną prowizję. Skraca to do minimum proces sprzedaży produktów finansowych.

Pośrednicy są doradcami inwestycyjnymi, finansowymi i ubezpieczeniowymi, są też łącznikami pomiędzy potencjalnymi odbiorcami produktów finansowych a instytucjami finansowymi. Dzięki nim, można dostać o wiele korzystniejsze warunki umowy lokaty albo kredytowej. Co istotne, mogą przysłużyć się do pozytywnej opinii banku, w przypadku klientów z najwyższej grupy ryzyka.

Ryzyko finansowe

Korzystanie z ich usług pośrednictwa finansowego, może czasem być katastrofalne w skutkach. Nierzetelny bowiem pośrednik finansowy, może kierować się własnymi względami finansowymi i sprzedawać usługi nie do końca korzystne dla klientów. Z zasady, im mniej korzystny produkt, tym pokaźniejsza prowizja dla pośrednika. Przy samodzielnym zapoznaniu się z ofertami banków, ryzyko niekorzystnej inwestycji znacznie spada. Dlatego też, jeżeli posiada się zdolność kredytową albo odłożoną znaczną kwotę gotówki i dysponuje się sporą ilością wolnego czasu, lepiej samodzielnie przejrzeć oferty banków i wybrać najkorzystniejszy dla [siebie produkt finansowy|lokatę, fundusz inwestycyjny, kredyt lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.