Podjęcie się pierwszej pracy jest nie lada wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Nic dziwnego, że wiele osób stresuje się, dostając swoje pierwsze stanowisko. Brak doświadczenia może wywołać presję i przysporzyć wiele nerwów. Jedną z problematycznych kwestii może być podpisanie umowy z pracodawcą. Młody człowiek może nie wiedzieć co się z czym wiąże i jaka umowa byłaby dla niego odpowiednia. Wychodzimy naprzeciw z pomocą i doradzimy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących umów, jak i praw i obowiązków pracownika.
Umowa o pracę
Umowa o pracę to najważniejszy dokument w przypadku nawiązywania stosunku pracy. W tym dokumencie są zawarte istotne informacje na temat pracownika i pracodawcy, a także obowiązki i prawa do nich należące. Umowa o pracę powinna zostać sporządzona na piśmie i powinna zawierać takie dane jak data zawarcia umowy, jej charakter, rodzaj wykonywanej pracy oraz miejsce, godziny pracy i wysokość wynagrodzenia. Umowa o pracę powinna być podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Zatrudnienie pracownika bez podpisania z nim umowy jest niezgodne z prawem. Kolejną ważną kwestią, z którą powinieneś się zapoznać to rodzaje umów o pracę. Występuje kilka rodzajów umów, które może zaproponować pracodawca:- Umowa na okres próbny - taką umowę zawiera się maksymalnie na trzy miesiące.
- Umowa na czas określony - umowa ta określa moment, kiedy następuje jej rozwiązanie. Tego typu umowa może być podpisana z pracownikiem dwa razy, trzecia umowa powinna być już umową na okres nieokreślony.
- Umowa na czas nieokreślony - najkorzystniejsza forma zatrudnienia bez określenia daty rozwiązania umowy.
Kilka ważnych wskazówek
Rozpoczynając nową pracę, każdy świeżo zatrudniony pracownik musi przejść standardowe procedury. Przede wszystkim mowa tu o obowiązkowym szkoleniu z BHP, które jest dostosowane do charakteru pracy. Następnie konieczne będzie wykonanie badania lekarskiego, które potwierdzą, że zdrowie pracownika nie przeszkadza w wykonywaniu danej pracy. Nie powinno być też zaskoczeniem to, że pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy oraz akta osobowe, w których znajdują się wszystkie najważniejsze dokumenty związane z pracownikiem i zawartego z nim stosunku pracy. Natomiast pracodawca ma obowiązek zgłosić nowego pracownika do ubezpieczenia społecznego w przeciągu 7 dni od zatrudnienia.Urlop a pierwsza praca
Podejmując się pierwszej pracy mamy do wykorzystania 20 dni urlopu w ciągu roku. Dopiero po uzyskaniu 10 lat stażu pracy liczba dni wzrośnie do 26. Warto wiedzieć, że do stażu pracy wlicza się również czas trwania nauki. Zobacz też:kalkulator umowa o pracę