Podjęcie się pierwszej pracy jest nie lada wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Nic dziwnego, że wiele osób stresuje się, dostając swoje pierwsze stanowisko. Brak doświadczenia może wywołać presję i przysporzyć wiele nerwów. Jedną z problematycznych kwestii może być podpisanie umowy z pracodawcą. Młody człowiek może nie wiedzieć co się z czym wiąże i jaka umowa byłaby dla niego odpowiednia. Wychodzimy naprzeciw z pomocą i doradzimy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących umów, jak i praw i obowiązków pracownika.

Umowa o pracę

Umowa o pracę to najważniejszy dokument w przypadku nawiązywania stosunku pracy. W tym dokumencie są zawarte istotne informacje na temat pracownika i pracodawcy, a także obowiązki i prawa do nich należące.  Umowa o pracę powinna zostać sporządzona na piśmie i powinna zawierać takie dane jak data zawarcia umowy, jej charakter, rodzaj wykonywanej pracy oraz miejsce, godziny pracy i wysokość wynagrodzenia. Umowa o pracę powinna być podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Zatrudnienie pracownika bez podpisania z nim umowy jest niezgodne z prawem. Kolejną ważną kwestią, z którą powinieneś się zapoznać to rodzaje umów o pracę. Występuje kilka rodzajów umów, które może zaproponować pracodawca:
  1. Umowa na okres próbny - taką umowę zawiera się maksymalnie na trzy miesiące.
  2. Umowa na czas określony - umowa ta określa moment, kiedy następuje jej rozwiązanie. Tego typu umowa może być podpisana z pracownikiem dwa razy, trzecia umowa powinna być już umową na okres nieokreślony.
  3. Umowa na czas nieokreślony - najkorzystniejsza forma zatrudnienia bez określenia daty rozwiązania umowy.
Nawet jeśli pracodawca nie zaproponuje umowy na czas nieokreślony, nie mamy powodów do zmartwień. Umowa na okres próbny daje nam szansę na sprawdzenie danego stanowisk i miejsca pracy, czy jest dla nas odpowiednie. Natomiast umowa na czas określony jest również korzystna, a kiedy się sprawdzimy, zapewne pracodawca nie będzie miał nic przeciwko, aby po jej wygaśnięciu podpisać umowę na czas nieokreślony. Warto wiedzieć, że w przypadku kiedy praca nie będzie nam odpowiadać przy umowie na okres próbny oraz na czas określony dużo łatwiej można z niej zrezygnować.

Kilka ważnych wskazówek

Rozpoczynając nową pracę, każdy świeżo zatrudniony pracownik musi przejść standardowe procedury. Przede wszystkim mowa tu o obowiązkowym szkoleniu z BHP, które jest dostosowane do charakteru pracy. Następnie konieczne będzie wykonanie badania lekarskiego, które potwierdzą, że zdrowie pracownika nie przeszkadza w wykonywaniu danej pracy. Nie powinno być też zaskoczeniem to, że pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy oraz akta osobowe, w których znajdują się wszystkie najważniejsze dokumenty związane z pracownikiem i zawartego z nim stosunku pracy. Natomiast pracodawca ma obowiązek zgłosić nowego pracownika do ubezpieczenia społecznego w przeciągu 7 dni od zatrudnienia.

Urlop a pierwsza praca

Podejmując się pierwszej pracy mamy do wykorzystania 20 dni urlopu w ciągu roku. Dopiero po uzyskaniu 10 lat stażu pracy liczba dni wzrośnie do 26. Warto wiedzieć, że do stażu pracy wlicza się również czas trwania nauki. Zobacz też:
kalkulator umowa o pracę